צחצוח שיניים בלילה, כל מה שרציתם לדעת

צחצוח שיניים הוא הבסיס להיגיינה תקינה של הפה והשיניים ומניעת בעיות הקשורות לשיניים. לא מספיק לצחצח רק בבוקר – חשוב לא פחות לצחצח את השיניים בלילה לפני השינה.

חשיבות צחצוח שיניים בלילה
במהלך השינה נוצרת פחות רוק בפה, מה שמאפשר לחיידקים להתרבות בקלות יותר. צחצוח שיניים לפני השינה עוזר להוריד את הפלאק ושאריות האוכל שהצטברו משך היום.

כמו כן, שיניים נקיות פחות רגישות לתקיפת חומצה וקיבוע עוד נזק לאמייל. צחצוח לפני שינה חשוב אם כן הן לתחזוקה שוטפת והן למניעה לטווח ארוך של בעיות ומחלות.

מתי להתחיל לצחצח
מומחים ממליצים להתחיל בצחצוח שיניים לתינוקות ופעוטות כבר עם צאת השן הראשונה, גילאי 6-12 חודשים לערך.

תחילה מצחצחים ההורים ומדגימים לילד את התהליך ובהדרגה מאפשרים לילד לנסות בעצמו תוך פיקוח (מגיל שנתיים לערך). יש לבחור מברשת קטנה עם מועט שערות ומשחת שיניים עדינה לילדים.

עד גיל 8, ההורים אמורים לפקח, לעזור ולוודא שהשיניים מצוחצחות לעומק וביסודיות. מעבר לגיל זה, יש לעודד את הילד לצחצח בעצמו פעמיים ביום תוך הדגשת החשיבות.

חשוב להקפיד על צחצוח שיניים נכון ויסודי בגילאים אלו שכן שיני החלב חשופים יותר לעששת ונזקים. יצירת הרגלי צחצוח בגיל צעיר מגבירה את הסיכוי שהילד ימשיך לדאוג להיגיינת פה ושיניים נאותה גם בבגרות.

היעדר צחצוח שיניים סדיר ונכון חושף את השיניים למגוון סיכונים ובעיות אפשריות, החל מעששת וכלה באובדן שיניים. כאשר פלאק וחיידקים לא מסולקים באופן שוטף הם הורסים את מינרלי האמייל שמגן על שן וחושפים אותה לרקבון.

בנוסף, שכבת החיידקים והפלאק יוצרת סביבה חומצית הפוגעת באמייל ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ולגירוד וייסות השן. עם הזמן ניתן להגיע למצבים של עששת עמוקה, זיהומי שורש ואובדן שיניים.

לכן, חשוב להקפיד החל מגיל צעיר מאוד על שיגרת צחצוח בריאה, נכונה וסדירה הכוללת שימוש בחוט דנטלי, מברשת ומשחה מותאמת. צחצוח נכון לא רק שומר על היגיינה נאותה אלא גם מונע בעיות רפואיות והוצאות טיפולי שיניים יקרות בהמשך הדרך.

צחצוח שיניים בלילה חשוב לא פחות מאשר בבוקר.
הקפדה על כך תורמת לשמירה על בריאות הפה ושיניים לבנות ובריאות לאורך שנים רבות.

מומלץ מאוד להתחיל בהקניית הרגלי צחצוח בריאים לילדים כבר מגיל צעיר מאוד על מנת להבטיח המשכיות של הרגלים אלו גם בבגרות.

לייעוץ מקצועי לגבי טיפולי שיניים לכל המשפחה וכל הגילאים ומניעת בעיות שיניים עתידיות – אל תהססו ליצור עמנו קשר!

מעוניין שניצור איתך קשר לטיפול?

teeth gum treatment
לשיחת ייעוץ חינם